2 Wojskowy Oddział Gospodarczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 lutego 2020
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
28. lutego br. w 2. Wojskowym Oddziale Gospodarczym we Wrocławiu oddany został należny hołd Żołnierzom Wyklętym – bohaterom Polski Walczącej i antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawili się sowieckiej okupacji i narzuconemu komunistycznemu reżimowi.

Na początku uroczystej zbiórki żołnierzy i pracowników, Komendant 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego we Wrocławiu płk Jacek Chrostowski osobiście odczytał list okolicznościowy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Następnie, Komendant 2. WOG przedstawił najważniejsze fakty i wynikające z nich refleksje, związane z historią Żołnierzy Wyklętych. Podkreślona została ich niezłomna postawa, męstwo i gotowość do pełnej najwyższych poświęceń walki o suwerenność i niepodległość Polski.

 

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Dzień 1 marca jest upamiętnieniem egzekucji, siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN), która odbyła się 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Wśród straconych byli - prezes IV Zarządu Głównego WiN - ppłk Łukasz Ciepliński oraz:

–         mjr Adam Lazarowicz,

–         mjr Mieczysław Kawalec,

–         kpt. Józef Batory,

–         kpt. Franciszek Błażej,

–         kpt. Józef Rzepa,

–         por. Karol Chmiel.

Dzień ten podkreśla zasługi organizacji i oddziałów niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność i niepodległość Polski. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych.

9 lutego 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bohaterowie walczący niezłomnie o Wolną i Niepodległą Polskę, którzy nie szczędzili własnego życia w imię jakże wzniosłych ideałów dla dobra Niepodległej – na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Cześć im i chwała.

generuj pdf
go-up
Kontakt

2 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Obornicka 100-102
50-984 Wrocław
tel. 261656200
fax. 261656228
2wog.komenda@ron.mil.pl

    
  • BIP