2 Wojskowy Oddział Gospodarczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 listopada 2019
Narodowe Święto Niepodległości w 2. Wojskowym Oddziale Gospodarczym we Wrocławiu.
8. listopada br. w 2. Wojskowym Oddziale Gospodarczym we Wrocławiu odbył się Uroczysty Apel żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


Niebawem minie 101 lat od dnia 11 listopada 1918 roku, który już zawsze dla każdego Polaka miłującego Wolną, Niepodległą Ojczyznę, sybolizować będzie czas wielkich, przełomowych wydarzeń stanowiących wstęp do nowego, lepszego życia. Więcej niż cały wiek dzieli nas od czasu, gdy w świadomości narodu tak bardzo uciśnionego ciężkim losem egzystencji pod zaborczą władzą obcych państw, z tej właśnie trudnej lekcji stanowiącej próbę wytrwania i niezłomności, zrodziła się idea wielkiego szacunku i głębokiej wiary w wolność i niepodległość - nadrzędne wartości spajające społeczeństwo polskie na wspólnej, niełatwej drodze tworzenia kolejnych dziejów Polski, aż po czasy współczesne - czego my wszyscy również jesteśmy świadkami.

Z tej okazji, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na Uroczystym Apelu zgromadzili się żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego we Wrocławiu. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, złożył Komendantowi 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego płk Jackowi Chrostowskiemu, pełniący obowiązki Dowódcy Uroczystości Zastępca Komendanta 2. WOG, ppłk Krzysztof Kaszuba. Do szczególnych momentów świadczących o wysoce patriotycznym, podniosłym charakterze Apelu należały m. in. wspólne, uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego oraz Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Komendant 2. WOG płk Jacek Chrostowski, w słowach wystąpiena okolicznościowego zwrócił się do wszystkich obecnych o pamięć, szacunek i wdzięczność, jakie winniśmy zawsze okazywać tym, którzy w najtrudniejszych momentach dziejów, tak wiele poświęcili w niezłomnej walce o wolną i suwerenną Polskę, dając nam możliwość życia we własnym, suwerennym kraju, stanowiącym dla nas Oczyznę, z której możemy być naprawdę dumni. Komendant 2. WOG skierował również słowa wdzięczności i szacunku do wszystkich żołnierzy i pracowników RON, podkreślając fakt, iż ich codzienna służba i praca, to przede wszystkim bardzo ważny, bo osobisty wkład w umacnianie bezpieczeństwa i obronności Wolnej i Niepodległej Ojczyzny. Z tego tytułu, odczytane zostały rozkazy o wyróżnieniach oraz liczne podziękowania za bardzo dobrą, pełną inicjatywy i profesjonalizmu, a nierzadko też wieloletnią realizację podjętych zadań i zobowiązań. Miłą niespodziankę stanowiło wyróżnienie podoficera zawodowego statuetką "Husarz", którą Komendant 2 WOG wręczył w uznaniu zasług skutkujących nadaniem Tytułu Honorowego "Podoficera Roku".

Na zakończenie, żołnierze i pracownicy RON 2 WOG, zaproszeni zostali do uczestnictwa w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, organizowanych na terenie Garnizonu Wrocław oraz w innych miejscach realizacji przedsięwzięć o wymowie patriotycznej - m. in. w cieszących się corocznie dużą popularnością piknikach wojskowych pn. "Służymy Niepodległej".

 

-----------------------------------------------------------------------------------

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma «ich». Wolność. Niepodległość. Zjednoczenie. Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sobą rządzili. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach; rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich milicjantów i żandarmów” (...)

cyt. Jędrzej Moraczewski (pierwszy premier niepodległej Polski), „Pamiętniki” z Galicji (1918 rok).

Dołączona galeria zdjęć: Narodowe Święto Niepodległości w 2. Wojskowym Oddziale Gospodarczym we Wrocławiu.
generuj pdf
Kontakt

2 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Obornicka 100-102
50-984 Wrocław
tel. 261656200
fax. 261656228
2wog.komenda@ron.mil.pl

    
  • BIP