2 Wojskowy Oddział Gospodarczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 maja 2021
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.
28. maja br. w Sali Tradycji 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego we Wrocławiu, dla uczczenia Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników.

Przypadający na 29. maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest dniem, w którym świętuje każdy, komu poza granicami naszego kraju, dane było wypełnić ważne i dobrze świadczące o Polskich Siłach Zbrojnych zadanie – misję o znaczących konsekwencjach i ponadnarodowym wymiarze. Działania poza granicami kraju stanowią bowiem ważną kartę w historii Polski, a szczególnie Wojska Polskiego.


Początki historii Polskich Kontyngentów Wojskowych sięgają 1953 roku. Skierowano wtedy około 300 żołnierzy do Korei w ramach Polskiej Misji Wojskowej w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, mającej za zadanie nadzorowanie zawieszenia broni pomiędzy Koreą Północną i Południową. Dodatkowo, wysłano prawie 60 wojskowych medyków do służby w szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Korei Północnej.


Łącznie, od 1953 roku w 92 różnych misjach uczestniczyło ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy. Były to zadania niosące ogromny bagaż doświadczeń, które nie pozostały bez wpływu na współczesne nam Polskie Siły Zbrojne i ich ciągłą transformację. Działalność Polskich Kontyngentów Wojskowych pozwoliła polskim żołnierzom zaznać sposobu i jakości służby w skrajnie różnych warunkach otoczenia – zarówno pod względem klimatu, jak i sytuacji na zastanym w miejscu realizacji zadań mandatowych teatrze działań. Jak wszyscy wiemy, charakter tych zadań na przestrzeni lat ewoluował
– od typowo logistycznych do bojowych – szczególnie w Iraku i Afganistanie, stanowiąc niejako zwierciadło najważniejszych wydarzeń współczesnego świata.

--------------------------------Komendant 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego we Wrocławiu płk Bogdan Drąg, przypomniał zgromadzonym na uroczystości żołnierzom i pracownikom najważniejsze fakty z historii Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz zwrócił uwagę na pozytywny wpływ uczestnictwa polskich żołnierzy w zagranicznych misjach na obraz i sposób funkcjonowania współczesnych Polskich Sił Zbrojnych.

Komendant 2. WOG, podziękował zgromadzonym na uroczystej zbiórce weteranom – żołnierzom i pracownikom Oddziału, wyrażając wdzięczność za poświęcenie w służbie i pracy, zaangażowanie i profesjonalizm skutkujący uznaniem, jakim darzeni są polscy żołnierze – misjonarze w kraju i za granicą. Weterani otrzymali również życzenia – satysfakcji i zadowolenia z dobrze wykonanego dzieła, niegasnącej siły i motywacji do dalszego działania.

 

Materiały filmowe:

1. "Dla nich szacunek i wsparcie - Dzień Weterana". Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej (https://www.youtube.com/watch?v=JHAPO9iqq5c).
2. "Weteran. Wspieram i szanuję". Źródło: PGZ S.A. (https://www.youtube.com/watch?v=fdvnay8bfYg).
3. "SPOT - 2 Rajd Motocyklowy Weteranów". Źródło: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa (https://www.youtube.com/watch?v=El8PnpkCcLo).

generuj pdf
go-up
Kontakt

2 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Obornicka 100-102
50-984 Wrocław
tel. 261656200
fax. 261656228
2wog.komenda@ron.mil.pl

    
  • BIP