BIP
2 WOJSKOWY ODDZIAŁ GOSPODARCZY
Aktualności
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
28.05.2018
28. maja br. w 2. Wojskowym Oddziale Gospodarczym, podczas uroczystej zbiórki żołnierzy, Komendant 2. WOG płk Jacek Chrostowski uhonorował służbę i pracę weteranów misji realizowanych przez Polskie Kontyngenty Wojskowe poza granicami państwa.

Uroczystość zgromadziła żołnierzy 2. WOG – weteranów służących obecnie w szeregach Oddziału, stanowiąc nie tylko czas cennych i niosących wiele wzruszeń podziękowań i wspomnień, ale również na przypomnienie najczęściej występujących problemów, (w tym również konsekwencji zdrowotnych) z jakimi borykają się weterani – żołnierze, którym dane było służyć w warunkach realnego teatru działań wojennych.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, obchodzony równolegle z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ, jest wydarzeniem szczególnym – stanowiącym  święto uczestników misji międzynarodowych – pokojowych i stabilizacyjnych, które upamiętnia ich ciężką i odpowiedzialną służbę oraz pracę z dala od ojczystego kraju, w rozłące z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Jest to polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 19. sierpnia 2011 roku, która określa m. in. status oraz szczególne uprawnienia „weterana” oraz „weterana poszkodowanego” w działaniach poza granicami państwa. Powyższy akt prawny otacza opieką wszystkich weteranów misji zagranicznych, zwracając uwagę również na tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia.


st. chor. szt. Bogusław Kwiecień


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych