BIP
2 WOJSKOWY ODDZIAŁ GOSPODARCZY
Aktualności
73. rocznica zakończenia II Wojny Światowej.
08.05.2018
8 maja 1945 r. nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Dokument podpisali przedstawiciele: Niemiec, sowieckich oraz alianckich sił zbrojnych.

Z okazji 73. rocznicy zakończenia 2. Wojny Światowej, w 2. Wojskowym Oddziale Gospodarczym we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Komendant 2. WOG płk Jacek Chrostowski w okolicznościowym przemówieniu przypomniał najważniejsze fakty związane z historią działań wojennych, w odniesieniu do bohaterskiej walki Narodu Polskiego o wyzwolenie Polski spod okupacji nazistowskich Niemiec.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podpisanie kapitulacji 8 maja 1945 r. zakończyło działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie - jej kapitulacja 2 września 1945 r. była końcem II wojny. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej podczas jej trwania zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi.
Nie ulega wątpliwości, że Polacy wnieśli niezwykle istotny wkład w czasie II wojny światowej, w walce przeciw nazistowskiej Rzeszy - walcząc bohatersko na lądzie, morzu i w powietrzu. Brali udział w najważniejszych kampaniach na europejskim teatrze działań wojennych, na frontach kampanii wrześniowej, bitwy o Francję, kampanii norweskiej czy bitwy o Anglię. Polscy żołnierze lądowali w Normandii, wsławili się walką w operacji wiślańsko – odrzańskiej, w bitwie o Berlin i w wielu innych działaniach wojennych ukierunkowanych na wyzwolenie spod okrutnego jarzma okupacji niemieckiej.

 

Wolność i pokój dla polskich żołnierzy i cywilów była najważniejsza. Dziś – również dzięki nim – żyjemy w kraju suwerennym, niepodległym i dumnym. Dumnym z obywateli – pełnoprawnych obywateli Europy i Świata. Bohaterom II wojny światowej, żołnierzom wyklętym i wszystkim, którzy walczyli o wolność i demokrację należy się nasza wieczna pamięć i wdzięczność.


st. chor. szt. Bogusław Kwiecień


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych