BIP
2 WOJSKOWY ODDZIAŁ GOSPODARCZY
Aktualności
Uroczyste obchody 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Garnizonie Wrocław.
13.04.2018
13. kwietnia br. w Garnizonie Wrocław odbyły się uroczyste obchody 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej z udziałem wojskowej asysty honorowej.

W uroczystości wzięli udział dowódcy i żołnierze jednostek wojskowych wrocławskiego garnizonu, a także szefowie i pracownicy instytucji wojskowych, przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich i samorządowych, środowisk szkolnych i akademickich, organizacji społecznych i kombatanckich oraz mieszkańcy Miasta Wrocławia.

Cykl obchodów upamiętniających 78. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej rozpoczęła Msza Święta, koncelebrowana przez Proboszcza Rzymskokatolickiej Wojskowo – Cywilnej Parafii p.w. św. Elżbiety ks. prałata płk. Janusza Radzika na terenie Kościoła Garnizonowego (Bazylika Mniejsza pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu).

Dalsza część uroczystości odbyła się przy Pomniku Ofiar Katynia – w miejscu jakże wzruszającym, zmuszającym wręcz w swej wymowie do szczególnego rodzaju patriotycznej zadumy. Pomnik usytuowany jest na planie krzyża, na powierzchni 380 m2. Ma formę czterech płyt granitowych oraz dwóch figur z brązu: Anioła Śmierci i Piety Katyńskiej - Matki-Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca. Na ścianie postumentu z lewej strony wyryte są nazwy miejsc zbrodni, zaś na postumencie, ze strony prawej – nazwy obozów jenieckich. Na pomniku umieszczono tablicę z inskrypcją w języku polskim: „Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w nieznanych miejscach byłego ZSSR 22 tysiące polskich oficerów, policjantów i innych jeńców z obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. W hołdzie pomordowanym pomnik ten z inicjatywy stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska ufundowali rodacy. Wrocław, w roku 1999".

Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, nastąpił cykl przemówień okolicznościowych – m. in. Przedstawiciela Stowarzyszenia Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej oraz Wojewody Dolnośląskiego. Następnie, po zakończeniu wspólnej modlitwy ekumenicznej, odbyły się: Apel Poległych oraz Salwa Honorowa, a także  - u stóp Pomnika Ofiar Katynia,  złożone zostały wieńce  i wiązanki kwiatów.

Za logistyczne zabezpieczenie Obchodów 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej odpowiadał również 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy, reprezentowany w toku uroczystości  przez Komendanta Oddziału płk Jacka Chrostowskiego.


st. chor. szt. Bogusław Kwiecień


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych