2 WOJSKOWY ODDZIAŁ GOSPODARCZY
49. Mistrzostwa Świata CISM w pływaniu.
21.12.2017
W dniach 10.-17. grudnia br. żołnierze Wojskowego Zespołu Sportowego uzyskali znakomite wyniki w rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie.

W zawodach wzięło udział 131 sportowców z 12 krajów, w tym mocna Reprezentacja Polski, w skład której weszło 11 zawodników (9 mężczyzn oraz 2 kobiety), w tym ośmiu zawodników Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu i trzech kończących służbę przygotowawczą w Centrach Szkolenia.

Zawody zostały rozegrane na basenie 50-metrowym, który został wybudowany jako arena treningowa przed 31. Igrzyskami Olimpijskimi - Rio de Janeiro 2016. Uczestnikami zawodów byli medaliści i uczestnicy finałów największych imprez pływackich na świecie (Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata).

Mistrzostwa były bardzo udane dla Reprezentacji Polski, zdobyliśmy w trakcie zawodów 14 medali (3 złote – 3 srebrne – 8 brązowych).
Spośród Reprezentantów Polski najbardziej zaimponował szer. Tomasz POLEWKA, który zdobył dwa złote medale. Na swoim koronnym dystansie 50m stylem grzbietowym wygrał z czasem 25,01s tylko 0,3s zabrakło do Rekordu Polski. Polewka potwierdził swoją dominacje w stylu grzbietowym zdobywając dwa dni później złoty medal na dystansie 100m, uzyskując czas 54,62s.
Kolejnym złotym medalistą został szer. Kacper MAJCHRZAK, który w swojej koronnej konkurencji, nie pozostawił swoim rywalom żadnych złudzeń. Dystans czterech basenów przepłynął w czasie 1:47.18 i o prawie sekundę pokonał faworyta gospodarzy. MAJCHRZAK tym czasem pobił jednocześnie Wojskowy Rekord Świata w tej konkurencji.
O bardzo wysokim poziomie może świadczyć fakt, że sztafeta Polska, zajmując 3-cie miejsce w sztafecie 4x100m w stylu zmiennym, uzyskała czas: 3:36.53, który jest lepszy od poprzedniego Wojskowego Rekordu Świata.

5. szer. Kacper MAJCHRZAK – 100m styl dowolny
6. Sztafeta męska – 4x100m styl dowolny (HOŁUB, KLICH, POPRAWA, MAJCHRZAK)
Brązowe medale:
7. szer. Kacper MAJCHRZAK – 50m styl dowolny
8. szer. Paula ŻUKOWSKA – 200m styl motylkowy
9. szer. Paula ŻUKOWSKA – 200m styl zmienny
10. szer. Paula ŻUKOWSKA – 800m styl dowolny
11. szer. Michał POPRAWA – 50m styl motylkowy
12. Sztafeta mix – 4x100m styl dowolny (HOŁUB, MAJCHRZAK, ŻUKOWSKA, DOWGIERT)
13. Sztafeta mix – 4x100m styl zmienny (POLEWKA, STOLARSKI, ŻUKOWSKA, DOWGIERT)
14. Sztafeta męska – 4x100m styl zmienny (POLEWKA, STOLARSKI, POPRAWA, MAJCHRZAK)

Szef Misji ppłk Sławomir KOWALSKI (Szef Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu) ocenił, że były to bardzo udane zawody i dobry prognostyk przed Wojskowymi MŚ 2018, które odbędą się w Samarze (Rosja) oraz imprezy docelowej czyli Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi, które odbędą się w 2019 roku w Wuchan (Chiny). Jednak, żeby dorównać wiodącym krajom (Brazylia, Rosja) niezbędne będzie poszerzenie składu Reprezentacji o kobiety.
Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i odbyły się w bardzo przyjacielskiej atmosferze, a organizatorzy dopilnowali, żeby zawodnikom niczego nie brakowało.
Kapitanem drużyny był mł. chor. Wojciech DWOJAK, nasza Reprezentacja miała fachowe wsparcie z AZS AWF Katowice, w postaci trenera – Jakuba Karpińskiego oraz fizjoterapeuty – Filipa Lysko.

Zdjęcia: ppłk Sławomir KOWALSKI, mł. chor. Wojciech DWOJAK